Neydi Ne Oldu...

Ev eşyalarımızı değiştirdiğimizde eski zigon sehpalarımızı da oturma odasında kullanalım dedik. Fakat hem cilası zedelenmişti hem de oturma odadaki eşyaların mobilya kısımları krem rengi olduğu için rengi de tutmamıştı. Bende boyamayı düşündüm fakat öncelikle üzerindeki cilanın sökülmesi gerekiyordu. Bir kaç döşemeci ile konuştum, acaba cilasını söktürebilirmiyim diye fakat kimse uğraşmak istemedi. Uzun aramalardan sonra bir tanesi kabul etti. Hemen bir arkadaşım vasıtası ile yolladım, yaklaşık 1 ay bekledim en sonunda yapılmadan geri geldi. Kimse uğraşmak istemiyor. eşim''uğraşma yenisi 200 YTL alalim bir takım'' diye tutturdu ama ben inat ettim bir kere. Bir şeyi kafama taktım mı mümkün değil o şeyi yapmam lazım. Sağa, sola, bütün ahşap boyama ile ilgili yerlere sordum ama kimse uygulanabilecek bir cevap vermedi bir türlü. Birgün Bauhaus'u gezerken boya reyonundaki görevliye sordum. O da Metylan marka boya ve vernik sökücü spreyi önerdi. Hemen bir tane aldım. Tanesi 15.00 YTL.
Bu spreyi cilalı yüzeye sıkıyorsunuz ve yarım saat bekleyip kazıyorsunuz. Tabi küçük yüzeylerde kolay olabilir ama 4 adet zigon sehpada biraz zor oluyor.  Öyle yazıldığı gibi kolay değil yani. Tekrar tekrar kazıyıp zımparalamak gerekiyor. Bu işlem bittikten sonra yine Bauhaus' dan aldığım Swing Color marka beyaz boya ile 3 kat boyadım. Her seferinde zımparalayıp tekrar boyadım. Sonra Cadence'in 9020 no'lu  taffy ile krem rengi iki kat daha boyadım. (Ancak kapandı bence) Sonraaaaa demek isterdim ki üzerine one stroke yaptım ama nerde bende o yetenek. Gene ahşap boyama dükkanlarını gezerken Cadence'in çıkartmasını buldum. Kısaca çıkartma diyorum ama asıl adı ne bilemem. Bu da Cadence marka Kodu da G-52. Efendim bunu alıyorsunuz sonra getirip sehpanızın üzerine düzgünce üzerindeki jelatini çıkarıp yapıştırıyorsunuz.
( Arka tarafı üst kısımda kalacak). Her tarafını güzelce ıslak bir bez yada ıslattığınız kağıt havlu ile bastırarak ıslatıyorsunuz. Burada çok dikkatli olmak gerekiyor çünkü eğer iyi ıslanmazsa resim kağıtta kalıyor ve sehpaya geçmiyor. Sonra dikkatlice kağıdı sıyırıp çıkarıyorsunuz veeeee one stroke görünümündeki resim sehpanız üzerine geçiyor. Sonra yine Cadence'in sprey verniği ile vernikledim. Yalnız ben daha önce kursa falan gitmediğim için bu da benim ilk  boyamam olduğu için sprey verniği öyle rastgele sıktım. Çok da güzel oldu . Sonra 10 marifette okudum ki sprey verniği dikkatli kullanmak gerekiyormuş, resmi mahvediyormuş falan ama artık kullandığım verniğin markasından mı yoksa acemi şansı mı bilemem sonuç süper oldu.Yani ben beğendim. Oturma odama da pek bir yakıştı. Bu konuda çok umutsuz olan ve sürekli yeni bir sehpa almam konusunda beni uyaran eşim sonuca inanamadı.
Tabi mutlaka hataları vardır. Çok usta biri bakar bakmaz anlar ama ben ahşap boyama kursuna falan gitmedim. Sağdan soldan okuduklarımla, birde daha önce kursa giden bir arkadaşımın verdiği tüyolarla sonuçta böyle bir şey ortaya çıktı.
Bu arada özellikle belirteyim ki gerçekten cilayı çıkarmak çok zor bir iş. Zordan öte her taraf batıyor ve vakit alıyor. Sehpaların bir tanesinde Folkart marka cam üzerine sürülen matlaştırıcı glass& tile medium  sürdüm. Fakat bunu da bir gün bekletmek gerekiyor. Yüzeyi matlaştırıyor ama yine de cilayı ilk anlattığım yöntemle çıkarmak zahmetli olmasına rağmen daha iyi sonuç veriyor.
Şimdi sıra eski gazeteliğimizde. Gazeteliği de bir türlü atmaya kıyamıyordum. Artık boyayıp oturma odasında kullanabilirim.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !