HoustonBir iki ay önce  iş için Amerikaya gitmiştim. Houston da 15 gün kaldım. İşim nedeni ile çok seyahat eden biriyim. Gittiğim yerleri resimlemeye, işten arta kalan zamanlarda gezmeye çalışıyorum. Daha önce gittiğim bir çok yeri not edip sonrada bilgisayarıma kaydetmiştim. Ama maalesef hepsini kaybettim. Şimdi yeniden başladım. Daha önce Barcelonayı yazmıştım. Bu seferde Houstonu yazıyorum.
Uçak  yolculuklarında hele de uzun uçuş ise  Türk Hava Yollarını tercih ederim. Yerli malı yurdun malı hesabı. Bu sefer öyle olmadı. THY'nin Houston'a direk uçuşu yok. Bu nedenle Şikago ya da Newyork aktarmalı gitmem lazımdı. Bana kalsa sorun yok. Daha önce de birçok kez Clevelanda ve Detroid'e  Şikago aktarmalı gittim. Ayrıca Cleveland'dan Newyorka da uçtum. Yani Amerika içi çok seyehat yaptım.Arkadaşlarıma rastlayan rötarların hiç biri bana rastlamadı. O nedenle Amerika iç hat uçuşları ile bir derdim olmadı hiç. Ama bu sefer iş yerim Luftansa Hava Yollarından bilet aldı bana. Nedense öyle denk geldi. Önce millerimle ekonomi sınıfını busines'a çevirsem diye düşündüm ama sonra cimriliğim tuttu kıyamadım. Ama bin pişman oldum. Hayatımda böyle sefil bir yolculuk yapmamıştım.  Bir kere bu kadar sınıf ayrımı olamaz. Ekonomi sınıfı resmen 4. sınıf falandı .Bir kere  koltuk araları acaip dar. Uçak tıklım tıklım dolu. Frankfurta kadar sorun yok. Kısa mesafe benim için. Ama Frankfurt Houston arası resmen azap oldu bana.Yerim cam kenarı. Koridor tarafında bir bayan oturuyor. Ortamıza bir Bey geldi. Milliyetini yazmak istemiyorum yanlış anlaşılır ama hijyen sorunu vardı. TV ekranları öyle THY'de olduğu gibi 2-3 koltukta bir falan değil uzakta tepede bir ekran koymuşlar. Heralde yeter ekonomi için diye düşünmüşler:) Buna karşılık Business tarafı inanılmaz lükstü. Kısaca gidiş ve dönüş benim için tam bir azap oldu. Oysa THY'de ekonomi sınıfı da bayağı bir lüksdür. Koltuk araları insani bir mesafededir. Bu da bana ders oldu. Bir daha Lufthansa ile gitmek için 2 kere düşüneceğim.
Houston Texasın en büyük şehirlerinden biri. Sanırım ekim ayında ciddi bir kasırga felaketi yaşamışlardı. Herkes bundan bahsediyordu. Hatta Houston'a çok yakın olan Galveston nerede ise haritadan siliniyormuş. Şehir çok güzel. Özellikle Downtawn gökdelenlerle dolu. Öyle çok gezecek bir yerleri yok. Müzelerin olduğu bir bölge var. Güzel parklar var. Bunun dışında bol bol alışveriş merkezi ve yeme içme ...The Galleria denilen alışveriş merkezi çok ünlü. Bizim Akmerkeze benziyor. Pahalı dükkanlar çoğunlukta. Bir de outletler var. Onlar şehir dışında . Gerçekten çok ucuza ürünler bulabiliyorsunuz. Tabi eğer vakit ve nakitiniz varsa :)
Amerikalılar beslenme konusunu abartmış durumda. Her yer restaurant ve hepsi de dolu. Yemekler kızartma ve kırmızı et ağırlıklı. The Galleria daki Cheese Cake Factory çok meşhur. Yalnız yemek için sıra beklemeniz lazım. Güzel bir uygulamaları var. Önce gidip kayıt yaptırıyorsunuz. Size ince uzun perspex görünümlü bir çubuk veriyorlar. Siz orada ayakta dikilip beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Bu arada alışverişe devam ediyorsunuz. Size ayrılan masa boşaldığında elinizdeki çubuğun üzerinde bir ışık yanıyor. Hemen restaurant'a koşuyorsunuz. Yerinize oturuyorsunuz. Restaurant 2 katlı idi ve iki kat da tıklım tıklım doluydu her seferinde. Servis harika. Garsonlar çok hızlı ve güler yüzlü. Yemekler özellikle de tatlılar muhteşem. Fiyatlar biraz pahalı ama yine de bence İstanbula göre ucuz. Mesela biz 3 kişi yemek yedik. Üzerine de tatlı ve kahve. 3 kişi 100 Dolar ödedik ki İstanbulda aynı kalite bir yerde kesinlikle aynı menüye çok daha fazla ödenirdi. Bu arada cola ve kahve nerede ise bedava. Zaten dipsiz diyorlar. Bir kere ısmarladınız mı istediğiniz kadar içebiliyorsunuz. Saymıyorlar...
İş çok vaktimi aldığı için sadece bir hafta sonu etrafı dolaşabildim. Bir de araba sorunu var. Eğer arabanız yoksa ulaşım sorun olabiliyor. Toplu taşıma araçları bize göre daha iyi ama Avrupaya göre daha kötü bence. Neyse orada bir Türk arkadaşım vardı. o ve arkadaşı gezdirdi beni arabayla. Bu nedenle toplu taşıma araçları ile fazla muhatap olmadım.
Kısaca güzel bir gezi oldu benim için bazı asaklıkları saymazsam. Darısı yeni yerlerin başına...
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !